Biuro rachunkowe – Dzierżoniów
Nasze biuro rachunkowe świadczy kompleksowe usługi księgowe dla klientów z Dzierżoniowa. Obejmują one między innymi obsługę księgową, kadrowo-płacową, sporządzanie sprawozdań do GUS, obsługę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, wnioski o dotacje z PUP oraz zakładanie i rejestrację działalności gospodarczej. Dzięki bezpłatnemu dostępowi do aplikacji e-Kancelaria masz stały dostęp do swoich dokumentów, raportów i analiz, co umożliwia efektywne zarządzanie finansami firmy.
Czym są koszty uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodu to wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę, w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Są one istotnym elementem w rachunkowości i podatkach, ponieważ mogą obniżać podstawę opodatkowania, a tym samym zmniejszać należny podatek dochodowy. Może to być między innymi utrzymanie i wyposażenie biura, samochód służbowy, sprzęt komputerowy. W ramach księgowości, którą prowadzimy dla firm z Dzierżoniowa, dokładnie analizujemy i dokumentujemy każdy rodzaj kosztów, aby zapewnić naszym klientom maksymalne korzyści podatkowe.
Aby wydatek spełniał kryteria definicji uzyskania kosztów przychodu, musi jednocześnie:
-
być bezzwrotny,
-
być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,
-
zostać poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia jego źródła,
-
zostać poniesiony przez podatnika – przedsiębiorcę,
-
zostać odpowiednio udokumentowany,
-
nie być zaliczany do kosztów z art. 23 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak obliczyć koszty uzyskania przychodu?
Obliczenie kosztów uzyskania przychodu to nic innego jak zsumowanie wszystkich wydatków, które się do tego kwalifikują. Uzyskaną kwotę można następnie odliczyć od podatku należnego do zapłacenia Urzędowi Skarbowemu. Niemniej jednak, należy pamiętać, że mogą tak zrobić wyłącznie przedsiębiorcy, którzy swoją działalność opodatkowali podatkiem liniowym bądź za zasadach ogólnych.
Ważne jest również, aby każdy wydatek był odpowiednio udokumentowany. W tym celu niezbędne są faktury VAT, umowy cywilnoprawne, opłaty pocztowe i bankowe, dzienne zestawienie dochodów. Przedsiębiorca ma również możliwość samodzielnego dokumentowania kosztów uzyskania przychodu, jednak tylko w określonych przypadkach. W takiej sytuacji wykorzystuje się tak zwany dowód wewnętrzny, który musi zawierać:
-
datę,
-
podpisy osób dokonujących wydatku,
-
liczbę, nazwę, wartość towarów/usług i cenę jednostkową.